یادداشت ها

اطلاعات و یادداشت های پزشکی

کیست واژن و انواع آن:

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

کیست‌ها کیسه‌های کوچک حاوی هوا، مایع، مخاط یا دیگر موادند و گاهی در ناحیۀ واژن تشکیل می‌شوند. اغلب کیست‌ها درد و یا علامتی ندارند و به‌صورت تصادفی در لمس و معاینه کشف می‌شوند. البته وقتی کیست بزرگ شود، ممکن است هنگام نزدیکی یا راه رفتن درد ایجاد کند. کیست‌های واژن در صورتی خطرناک می‌شوند که عفونی شوند و به آبسه تبدیل شوند.

کیست واژن معمولاً یکی از چهار نوع زیر است:

کیست غدۀ بارتولین: این غده‌ها در دو طرف دهانۀ واژن قرار دارند و مایعی ترشح می‌کنند که لب‌های بیرونی واژن را مرطوب می‌کند. کیست‌های غدۀ بارتولین روی این غدد تشکیل می‌شوند و حاوی مایع‌اند.

کیست ورودی: این کیست‌ها که شیوع زیادی دارند، در بخش تحتانی دیوارۀ واژن ایجاد می‌شوند و بسیار کوچک‌اند. کیست وروردی اغلب از به دلیل آسیب‌های موقع زایمان یا جراحی شکل می‌گیرند.

کیست مولرین: این نوع از کیست که حاوی مخاط است، می‌تواند در هر قسمتی از واژن ایجاد شود. کیست مولرین که بسیار شایع است، به دلیل انباشت مایع پس از تولد نوزاد در بدن شکل می‌گیرد.

کیست مجرای گارتنر: مجاری رشد جنین به‌طور طبیعی پس از تولد نوزاد از بین می‌روند. اما اگر از بین نروند، ممکن است در طول زمان به کیست‌های واژن تبدیل شوند.

خواندن 1377 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Image

مرکز فوق تخصصی
درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا،
شعبه تهران خیابان شریعتی,
نبش خیابان یخچال پلاک 97

info@avicennaclinic.ir
خط ویژه - 02123519

ساعات کار

شنبه : 8صبح تا 8عصر
یکشنبه : 8صبح تا 8عصر
دوشنبه : 8صبح تا 8عصر
سه شنبه : 8صبح تا 8عصر
چهارشنبه : 8صبح تا 8عصر
پنجشنبه : 8صبح تا 1عصر

اطلاعات بیشتر ...

نماد اعتماد الکترونیکی