کلینیک ها و خدمات

این قسمت شامل کلینیک های تخصصی مرکز و خدمات آزمایشگاهی، تشخیصی، درمانی و مشاوره ای می باشد.

کلینیک سلامت مادر، جنين و نوزاد

دکتر زهره داوودی مقدم مدیر کلینیک سلامت مادر، جنين و نوزاد


از آن‌جا که با تشخیص به موقع می‌توان از بروز بسیاری از ناهنجاری‌ها و بیماری‌های دوران رویانی (جنینی) جلوگیری و هزینه‌های درمان بعدی این بیماران را حذف کرد، مرکز فوق تخصصی ابن‌سینا کلینیک پره‌ناتولوژی را راه اندازی کرده است. متخصصان مجرب این کلینیک به صورت مداوم با مراکز مربوط در کشورهای پیشرفته جهان در تماس‌اند و بهترین و کامل‌ترین روش‌های تشخیصی و درمانی را در اختیار مراجعه کنندگان قرار می‌دهند. در این کلینیک همزمان با انجام مراقبت‌های دوران بارداری، سونوگرافی‌های متناوب و متعدد برای بررسی سلامت رویان (جنین) انجام می‌شود. در این کلینیک به طور کلی به زوج‌های زیر خدمت ارائه می‌شود: زوج‌هایی که قبل از بارداری در مورد تولد نوزاد ناهنجار نگران‌اند.

برای نمونه، زوج‌هایی که سابقۀ ازدواج فامیلی یا سابقه بارداری‌های قبلی با رویان (جنین) ناهنجار داشته‌اند. زوج‌هایی که بارداری‌های پر خطر دارند. برای نمونه، زوج‌هایی که بعد از چند بار سقط، باردار شده‌اند یا چندین بار شکست در تکنیک‌های کمک باروری داشته، اما اکنون باردار شده‌اند.

این گونه بیماران تحت مراقبت‌های فوق تخصصی کلینیک پره‌ناتولوژی مرکز ابن سینا قرار خواهند گرفت. مراقبت‌های تخصصی یک بارداری سالم و بدون مشکل ( ناشی از باروری طبیعی یا استفاده از روش‌های کمک باروری)، پاسخ گویی به ارجاعات تخصصی از دیگر مراکز درمانی، برای نمونه ارجاع برای آمنیوسنتز و بیوپسی جفت و ... و  مراقبت‌های پس از تولد نوزاد حاصل از روش‌های پیشرفتۀ کمک باروری (ART) در این کلینیک انجام می‌شود. مادران باردار در سه دورۀ بارداری (سه ماهۀ اول، دوم و سوم بارداری) با اهداف گوناگون (ویژۀ هر دوره) ارزیابی می‌شوند. در کلینیک پره‌ناتولوژی، تشخیص و درمان از طریق سونوگرافی داپلر، بیوفیزیکال پروفایل، آمنیوسنتز (نمونه گیری از مایع آمنیوتیک)، نمونه گیری از جفت و کوردوسنتز (نمونه گیری از خون بند ناف) انجام می‌شود و با استفاده از این روش‌ها، رویان (جنین) کاملاً ارزیابی قرار می‌شود. سونوگرافی در سه ماهۀ اول بین هفته‌های 14-12 بارداری انجام می‌شود و با این روش می‌توان تصویر کلی رویان (جنین) ، حرکات رویان (جنین)، ضربان قلب و گاه، ناهنجاری‌های احتمالی رویان (جنین) را مشاهده کرد.

همچنین با استفاده از سونوگرافی و اندازه گیری مایع آمنیوتیک در پشت گردن رویان (جنین) (NT) می‌توان خطر داشتن سندرم داون را در رویان‌ها (جنین‌ها)  شناسایی کرد. سونوگرافی در سه ماهۀ دوم بین هفته‌های 22-18 بارداری انجام می‌شود و می‌توان بسیاری از اجزای بدن رویان (جنین) و میزان مایع دور رویان (جنین) را بررسی کرد. انجام این سونوگرافی برای تمام مادران باردار ضروری است. با سونوگرافی در سه ماهۀ سوم و اندازه گیری سر، شکم و استخوان ران، وزن رویان (جنین) تخمین زده می‌شود و از این رو، می‌توان رویان‌هایی را که به علل مختلف رشد ناکافی در رحم دارند، شناسایی کرد. بیوفیزیکال پروفایل روش تشخیصی دیگری است که در سه ماهۀ سوم، برای بررسی دقیق تر رویان (جنین) به کار می‌رود.

در این روش با سونوگرافی، حرکات رویان (جنین) مطالعه و میزان مایع دور رویان (جنین) اندازه گیری می‌شود. سپس منحنی ضربان قلب رویان (جنین) با استفاده از دستگاه CTG ثبت می‌شود و در پایان، بر اساس معاینه‌های انجام شده، به رویان نمره (از 1 تا 10) داده می‌شود که حداکثر آن 10 خواهد بود. هنگامی که سن مادران در موقع باردارشدن بیش از 35 سال باشد، یا سابقۀ تولد فرزندی با ناهنجاری‌های کروموزومی در خانواده وجود داشته باشد، خطر ابتلای رویان (جنین) به ناهنجاری‌های کروموزومی افزایش می‌یابد. با انجام آمنیوسنتز که گرفتن مقداری از مایع دور رویان (جنین) توسط یک سوزن بسیار نازک از راه شکم است، می‌توان سلول‌های رویان (جنین) را کشت داد و کروموزوم‌های آن را بررسی کرد.

زمان انجام آمنیوسنتز در حدود هفتۀ 15 بارداری  و مانند انجام یک آزمایش خون معمولی است و بیش از چند دقیقه طول نمی‌کشد و احتیاج به بستری شدن ندارد. از آن‌جا که به دنبال استفاده از روش‌های پیشرفته کمک باروری احتمال بروز بارداری چند قلویی 3 درصد بیش از میزان بروز این نوع بارداری در بارداری به صورت طبیعی است، مرکز فوق تخصصی ابن سینا برای حفظ و ارتقای سلامت مادر و کودک و پیشگیری از بروز خطرها و عوارض حاصل از بارداری‌های چند قلویی، از جمله زایمان زودرس، تأخیر رشد داخل رحمی، اتساع بیش از حد رحم، آنمی شدید، پره اکلامپسی، ترومبوفلبیت لگنی و تولد نوزادان با وزن پایین، امکان کاهش انتخابی رویان‌ها (جنین‌ها) را در بارداری‌های چند قلویی، طی سه ماه اول بارداری فراهم کرده است. انجام مشاورۀ تلفنی و پاسخ به پرسش‌های مطرح برای زوج‌ها، برای دریافت اطلاعات لازم در مورد خدمات مرکز و روند عمومی درمان امری اجتناب ناپذیر است و در این مرکز کارشناسان مجرب به صورت شبانه روزی به پرسش‌های بیماران پاسخ می‌دهند.

 

شماره تماس مرکز درمان ابن سینا 02123519 داخلی 818 (کلینیک سلامت مادر، جنين و نوزاد)

ارائه دهنده خدمات

ما یک تیم عالی از ارائه دهندگان مراقبت های بسیار ماهر ، باتجربه و با انگیزه فوق العاده داریم. ما سابقه ای بی نظیر برای مطابقت با انتظارات ، نیازها و استانداردهای شما حفظ می کنیم. با ارائه دهندگان خدمات مراقبت ما در اینجا ملاقات کنید.
Image

مرکز فوق تخصصی
درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا،
شعبه تهران خیابان شریعتی,
نبش خیابان یخچال پلاک 97

info@avicennaclinic.ir
خط ویژه - 02123519

ساعات کار

شنبه : 8صبح تا 8عصر
یکشنبه : 8صبح تا 8عصر
دوشنبه : 8صبح تا 8عصر
سه شنبه : 8صبح تا 8عصر
چهارشنبه : 8صبح تا 8عصر
پنجشنبه : 8صبح تا 1عصر

نماد اعتماد الکترونیکی