اخبار

آخرین اخبار و اطلاعات مرکز و ناباروری

تغذیه بر قدرت باروری آثار ماندگار دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا درباره آثار بلندمدت و کوتاه‌مدت تغذیه بر قدرت باروری و داشتن یک بارداری خوب و موفق گفت: مهم‌ ترین نکته ‌ای که باید بدانیم این است که تغذیه هر فرد از دوران جنینی تا دوران بزرگسالی بر قدرت باروری او آثار بلندمدت و ماندگار دارد.

به گزارش کیاپرس از روابط عمومی پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا، دکتر لادن گیاهی، متخصص تغذیه و رژیم‌ درمانی افزود: اما در کنار آثار بلندمدت، تغذیه در کوتاه‌مدت نیز بر توان و کیفیت باروری ما اثرگذار است. به همین دلیل به همه زوج‌هایی که قصد بارداری دارند، چه به‌طور طبیعی و چه با استفاده از روش ‌های کمک‌ باروری، توصیه می‌شود دو تا سه ماه پیش از اقدام یا شروع سیکل درمان مشاوره تغذیه انجام دهند تا از کفایت تغذیه‌ای ایشان اطمینان حاصل شود.

این متخصص تغذیه توضیح داد: آنچه از نظر تغذیه‌ای یک بارداری خوب را حمایت می‌کند، کار پیچیده و دشواری نیست. در واقع، غذا خوردن یک نیاز غریزی و فطری است و اصول سخت و پیچیده‌ ای ندارد اما رعایت همین اصول و نکات ساده می‌تواند تأثیر مهمی بر کیفیت و نتیجه بارداری داشته باشد.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا درباره اختلالات تغذیه‌ای رایج در زوج‌های نابارور گفت: آنچه بیش از همه در زوج‌های نابارور مشاهده می‌شود، بی‌نظمی در زمان دریافت وعده‌های اصلی، مثل حذف صبحانه و بی‌نظمی در ترکیب دریافت است. کار مشاوران تغذیه این است که ترکیبِ درست مواد غذایی را متناسب با فرهنگ، سلایق و امکانات هر فرد، بین مواد غذایی به‌گونه‌ای تقسیم کنیم که نیاز بدن به تمام ویتامین‌ها، مواد معدنی، انرژی و املاح لازم تأمین شود.

وی در ادامه افزود: اگر خانم با دریافت نادرست و ناکافی مواد غذایی وارد بارداری شود، نمی‌توان انتظار داشت که جنین به‌خوبی رشد کند. اما این تصور نادرستی است که فقط خانم‌ها برای یک بارداری موفق به مشاوره تغذیه نیاز دارند. نیمی از جنین از اسپرم تشکیل شده است و بنابراین، تغذیه آقایان نیز چه در بلندمدت و چه در کوتاه‌مدت بر قدرت باروری و نتیجه بارداری مؤثر است. آنچه در آقایان بیشتر مشاهده می‌شود، بی‌نظمی در دریافت مواد غذایی، دریافت میزان بالای روغن‌های اشباع،روغن‌های حاوی اسیدهای چرب ترانس، روغن جامد، گوشت ‌های سرخ‌شده و حجم بالای نان و برنج در وعده‌های غذایی و کمبود فیبر، ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها در وعده‌ های غذایی روزانه است.

این متخصص تغذیه توضیح داد: برخی فکر می‌کنند اگر تمام مواد غذایی لازم را در یک وعده دریافت کنند یا از انواع مکمل‌ها استفاده کنند، اختلالات تغذیه‌ای جبران می‌شود. اما باید بدانیم که اگر نظم، میزان و کیفیت تغذیه روزانه‌مان متناسب با نیازهای‌مان نباشد، مثلاً اگر از روغن‌های نامطلوب و مضر در غذاهای‌مان استفاده کنیم یا سطح استرس‌های روزانه‌مان بالا باشد، هیچ یک از مکمل‌ها نمی‌توانند اثر لازم برای بهبود قدرت باروری را داشته باشند. پس هر مکملی تنها بر پایه دریافت یک رژیم غذایی درست، از نظر زمان، ترکیب و مقدار، می‌تواند اثربخش باشد.

دکتر گیاهی افزود: یک توصیه مهم تغذیه‌ای به همه، به ویژه زوج‌ هایی که قصد بارداری دارند، این است که بیاموزند به‌گونه‌ای پخت‌وپز کنند که طی فرایند پخت، ارزش مواد غذایی کاهش پیدا نکند.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا در پایان یادآور شد: به‌طور خلاصه، عملکرد ما در مشاوره تغذیه بر سه محور استوار است: غربالگری و دریافت شرح حال دقیق از عادات و شرایط تغذیه ای، ارائه یک برنامه غذایی شخصی‌سازی شده متناسب با شرح حال، نیازها و شرایط فرد و تعیین و تبیین اهداف تغذیه‌ای به نحوی که برای فرد قابل اجرا و عملیاتی باشد. ما در مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا خدمات مشاوره تغذیه را به همه زوج‌ها، چه آنها که قصد اقدام به بارداری طبیعی دارند و چه آنها که در سیکل درمان ناباروری یا سقط مکرر قرار دارند، ارائه می‌کنیم و اصلاح برنامه غذایی می‌تواند نتایج بسیار مثبتی بر نتیجه درمان داشته باشد.

خواندن 310 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

مرکز درمان ابن سینا

مرکز فوق تخصصی
درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا،
شعبه تهران خیابان شریعتی,
نبش خیابان یخچال پلاک 97
آدرس در گوگل مپ

info@avicennaclinic.ir
خط ویژه - 02123519

ساعات کار

شنبه : 8صبح تا 8عصر
یکشنبه : 8صبح تا 8عصر
دوشنبه : 8صبح تا 8عصر
سه شنبه : 8صبح تا 8عصر
چهارشنبه : 8صبح تا 8عصر
پنجشنبه : 8صبح تا 1عصر

نماد اعتماد الکترونیکی