اخبار

آخرین اخبار و اطلاعات مرکز و ناباروری

درمان ناباروری در ایران ارزان است/ ضرورت تحول در بیمه درمان ناباروری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس مرکز فوق‌تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا با بیان این‌که در همه کشورها، خدمات درمان ناباروری گران است، گفت: در کشور ما به دلایل مختلف این درمان‌ها خیلی ارزان است. البته برای یک ایرانی که منابع درآمدی او در ایران است، (این هزینه) به نظر گران است؛ ولی واقعیت این است که در مقیاس بین‌المللی با توجه به این‌که دستگاه‌ها و ابزارها خارجی هستند، این هزینه‌های درمانی کم است.

دکتر علی صادقی‌تبار در نشست خبری پویش حمایت از زوج‌های نابارور که در مرکز فوق‌تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا برگزار شد، با اشاره به نرخ موالید در کشور گفت: نرخ موالید در کشور ما به دلایل مختلف پایین است. زوجین یا دیر ازدواج می‌کنند یا تمایلی به فرزنددار شدن ندارند و یا تنها یک فرزند به‌دنیا می‌آورند.

رییس مرکز فوق‌تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا (وابسته به جهاد دانشگاهی) خاطر نشان کرد: بر اساس اطلاعاتی که وجود دارد برای اینکه جمعیت یک جامعه ثابت بماند، باید الگوی فرزندآوری آن‌ها به این صورت باشد که زوجین در سن ۲۵ سالگی ازدواج کنند و بعد از ازدواج، دو فرزند داشته باشند و فرزندان آن‌ها نیز در سن ۲۵ سالگی ازدواج کنند و آن‌ها نیز حداقل دو فرزند داشته باشند و پدر و مادر نیز میانگین ۷۵ سال عمر کنند. اگر جامعه با این الگو پیش رود، جمعیت ثابت می‌ماند. هر کدام از این بخش‌ها به تعویق بیفتد، جمعیت جامعه کم می‌شود که در جامعه ما فراوان این الگو رعایت نمی‌شود.

وی افزود: اگر بخواهیم جلوی این پدیده را بگیریم، باید دلایل اینکه سن ازدواج بالا رفته، تمایل به فرزندآوری کم شده است و ... بررسی شود. یک سری از دلایل ریشه اقتصادی دارد. هرگاه امنیت اقتصادی و اطمینان از تامین خانواده در آینده برآورده شود، شاخص‌های این اتفاق بهبود می‌یابد. مرکز فوق‌تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا در این جنبه‌ها تاثیرگذار نیست، ولی در حوزه درمان ناباروری که متولی آن هستیم، می‌توانیم اثرگذار باشیم و درمان‌های خوب ارائه دهیم.

دکتر صادقی‌تبار با اشاره به آمار جمعیت نابارور در ایران گفت: برآورد می‌شود که در کشور سه و نیم میلیون زوج نابارور و یا ۷ میلیون نفر نابارور داشته باشیم. تعداد سیکل‌های درمان ناباروری در سال (نه تعداد فرزندانی که از طریق روش‌های کمک باروری به دنیا می‌آیند) ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار سیکل است. این مقدار فاصله بین ۳ و نیم میلیون زوج و سیکل‌هایی که انجام می‌شود، نشان‌دهنده این است که چقدر جای کار در این زمینه وجود دارد.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت درمان زوج‌های نابارور در بحث جمعیت افزود: اگر بشر قابلیتی را نداشته باشد و یا از دست بدهد، از نظر روحی حتماً درصدد است که آن را جبران کند. بنابراین تقریباً ۱۰۰ درصد زوج‌های نابارور تمایل دارند که بچه‌دار شوند. برخلاف ۸۰ درصد دیگری که ناباروری ندارند. کافی است که میل این افراد را به نرخ موالیدمان ضمیمه کنیم. به این صورت بخش قابل‌توجهی از عقب‌افتادگی جمعیت جوان با رفع مشکل این افراد جبران می‌شود.

رییس مرکز فوق‌تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا در مورد هزینه‌های درمان ناباروری در دنیا توضیح داد: درمان ناباروری در همه جای دنیا با ابزارها و امکانات و مواد مشابه انجام می‌شود. همین ابزارها و امکانات گران‌قیمتی که در مراکز ما وجود دارد، در ترکیه، اروپا، آفریقا، هندوستان و آمریکا نیز وجود دارد. انکوباتوری که بعد از تشکیل جنین باید شرایط رحم مادر را فراهم کند، با همین برند و همین ویژگی‌ها در سایر مراکز دنیا نیز وجود دارد.

مقایسه هزینه‌های درمان ناباروری در ایران و دیگر کشورها

وی به هایتک و گران‌قیمت بودن این انکوباتور اشاره کرد و ادامه داد: در همه کشورها خدمت‌های درمان ناباروری گران است. در کشور ما به دلایل مختلف این درمان‌ها خیلی ارزان است. البته برای یک ایرانی که منابع درآمدی او در ایران است، (این هزینه) به نظر گران است؛ ولی واقعیت این است که در مقیاس بین‌المللی با توجه به این‌که دستگاه‌ها و ابزارهای آن خارجی است، در ایران درمان ناباروری ارزان است.

هزینه هر سیکل درمان در کشورهای توسعه یافته بین ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار، در کشورهای خاورمیانه ۵ تا ۶ هزار دلار است، ولی در ایران هزینه این درمان برای ایرانی‌ها زیر هزار دلار و بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار قیمت دارد.

وی ادامه داد: همین امکان تحت پوشش بیمه نیز قرار گرفته است. اگر مردم ما خوب مطلع شوند، پوشش‌های بیمه به آسانی در اختیارشان قرار می‌گیرد.

دکتر صادقی‌تبار در مورد مشکلات بیمه هزینه درمان ناباروری گفت: الان پوشش بیمه وجود دارد ولی بیمه می‌گوید، مرکز درمان ناباروری همه هزینه‌های سنگین را از جیب انجام دهد، بعداً بیمه، اسناد و مدارک را بررسی می‌کند، اگر اشکالی وجود نداشت، هزینه‌ها را پرداخت می‌کند. به همین دلیل هیچ مرکزی به‌ویژه مراکز خصوصی حاضر نیستند این‌کار را انجام دهد. هزینه درمان گاهی ویزیت پزشک و خدمات بالینی بیمار است، گاهی هزینه مواد گران‌قیمت است که باید برای بیمار تهیه شود. مگر می‌شود افرادی پیدا شوند و چند ۱۰ میلیون تومان هزینه‌های این بیماران را پرداخت کنند و بعد از بیمه این هزینه‌ها را دریافت کنند؟

رییس مرکز فوق‌تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا تاکید کرد، صنعت بیمه نیازمند یک تحول و نوآوری است و افزود: وقتی یک پزشک متخصص برای بیماری تشخیص ناباروری می‌دهد، به محض این‌که بیمار وارد مرکز شد، هزینه درمان او را به آن مرکز بدهند تا این خدمات و هزینه‌هایی که دولت برای این بخش در نظر گرفته به دست مردم برسد.

دکتر صادقی تبار خاطر نشان کرد: اگر این تحول در بیمه اتفاق بیفتد، جمعیت قابل توجهی از این سه و نیم میلیون نفر جمعیت نابارور، درمان‌های خود را انجام می‌دهند و ما دغدغه‌ای که در جامعه در مورد نرخ منفی جمعیت داریم، تا حد زیادی بر طرف می‌شود. به‌ویژه اینکه این افراد تمایل دارند بیش از یک فرزند داشته باشند. بنابراین نیاز است که هوشمندانه تصمیم‌گیری شود و تراز منفی رشد جمعیت تا حد قابل قبولی از این مسیر جبران شود.

خواندن 289 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

مرکز درمان ابن سینا

مرکز فوق تخصصی
درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا،
شعبه تهران خیابان شریعتی,
نبش خیابان یخچال پلاک 97
آدرس در گوگل مپ

info@avicennaclinic.ir
خط ویژه - 02123519

ساعات کار

شنبه : 8صبح تا 8عصر
یکشنبه : 8صبح تا 8عصر
دوشنبه : 8صبح تا 8عصر
سه شنبه : 8صبح تا 8عصر
چهارشنبه : 8صبح تا 8عصر
پنجشنبه : 8صبح تا 1عصر

نماد اعتماد الکترونیکی