اطلاعات علمی

آخرین اخبار و اطلاعات سلامت جنسی

مسئول کلینیک سلامت جنسی عنوان کرد؛ بیماری ‌های منتقله از راه تماس جنسی عامل خاموش ناباروری‌

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

به گزارش خبرگزاری مهر، هاله ملکی، گفت: بیماری‌های انتقال یابنده از راه تماس جنسی بر اساس عامل ایجاد آن دسته‌بندی می‌شوند. برخی از انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌ها می‌توانند باعث بروز عفونت و التهاب در اندام‌های تناسلی شوند. برخی از این بیماری‌ها علائم و نشانه‌هایی دارند و برخی هیچ نشانه‌ای ندارند. اما نکته مهم این است که این عفونت‌ها حتی اگر علامتی نداشته باشند یا نهفته باشند، باز هم می‌تواند به شریک جنسی منتقل شوند.

مسئول کلینیک سلامت جنسی ابن‌سینا، افزود: طبق مطالعات موجود بیش از ۳۰ میکروارگانیسم می‌توانند باعث بروز چنین مشکلاتی شوند که از میان آنها، ۸ میکروارگانیسم بیش از دیگر عوامل در بروز این بیماری‌ها نقش دارند. ۴ نوع آن شامل سیفیلیس، گنوره (سوزاک)، کلامیدیا و تریکومونازیس، درمان‌های مؤثر دارند که باعث ریشه کنی آنها از بدن می‌شود. اما ۴ میکروارگانیسم دیگر شامل هپاتیت B، هرپس سیمپلکس(HSV) ، اچ پی وی (HPV) و اچ آی وی (HIV)، متأسفانه درمان قطعی ندارند؛ ولی با برخی داروها می‌توان عوارض و علائم آنها را تا حدی کنترل کرد. اگرچه راه اصلی انتقال این بیماری‌ها تماس جنسی است، اما برخی از این عفونت‌ها از مادر باردار به نوزاد نیز منتقل می‌شوند. مثلاً عفونت سیفلیس می‌تواند از جفت عبور کند و جنین را در رحم مبتلا کند. همچنین، سوزاک، کلامیدیا، هپاتیت B و هرپس تناسلی می‌توانند هنگام خروج نوزاد از کانال زایمان به او منتقل شوند. اچ آی وی (HIV) نیز می‌تواند هنگام بارداری از جفت عبور کند یا هنگام تولد به نوزاد منتقل شود. بنابراین، بسیار مهم است که خانم‌هایی که ریسک فاکتورهای ابتلاء به بیماری‌های انتقال‌یابنده از راه تماس جنسی را دارند، پیش از اقدام به بارداری آزمایش‌های غربالگری این بیماری‌ها را انجام دهند.

وی ادامه داد: بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی روزانه در سراسر دنیا بیش از یک میلیون نفر به نوعی از عفونت‌های منتقله از راه تماس جنسی مبتلا می‌شوند. نکته مهم آن است که در بیشتر موارد در هنگام ابتلاء فرد دارای علامت نیست و یا فقط علائم خفیفی دارد. بنابراین، با استناد به این که فردی علامت ندارد، نمی‌توان اطمینان داشت که او به عفونت‌های منتقله از راه تماس جنسی مبتلا نیست. علائم معمول عفونت‌های انتقال یابنده از راه تماس جنسی عبارت‌اند از درد، خونریزی، ترشحات غیرطبیعی، سوزش و خارش در ناحیه تناسلی. بنابراین، خانم‌ها و آقایان باید نسبت به این علائم هشیار باشند و در صورت بروز هرگونه علامت، حتماً به پزشک مراجعه کنند. همچنین، افرادی که روابط جنسی پرخطر دارند، حتی اگر علامتی ندارند نیز باید بررسی شوند. همان‌طور که گفته شد، این عفونت‌ها هم زنان و هم مردان را درگیر می‌کند و در برخی از این بیماری‌ها لازم است زن و مرد همزمان درمان شوند.

ملکی گفت: به خاطر داشته باشیم ابتلاء به این عفونت‌ها می‌تواند عوارض بسیار جدی به دنبال داشته باشد. برای نمونه، ابتلاء به گنوره، سیفلیس و هرپس تناسلی شانس ابتلاء به اچ آی وی (HIV) را افزایش می‌دهد. همچنین، برخی از این عفونت‌ها خطر ابتلاء به برخی انواع سرطان را افزایش می‌دهند. برای مثال، ابتلاء به ویروس پاپیلومای انسانی (سیفلیس ) می‌تواند باعث ایجاد سرطان دهانه رحم در زنان شود.

مسئول کلینیک سلامت جنسی ابن سینا، گفت: مطالعات مختلف ثابت کرده است که برخی از این عفونت‌ها می‌تواند باروری فرد را به شدت تحت تأثیر قرار دهند. زیرا اگر این عفونت‌ها به‌موقع درمان و یا کنترل نشوند، می‌توانند با ایجاد عوارضی همچون بیماری التهابی لگن و ایجاد چسبندگی و انسداد به دستگاه تناسلی فرد آسیب وارد کنند و باعث بروز ناباروری در زنان و مردان شوند.

وی افزود: باید خاطر نشان کرد تنها راه مؤثر پیشگیری از ابتلاء به این بیماری‌های خطرناک، پرهیز از روابط جنسی پرخطر و خارج از ازدواج است. اگر فردی روابط جنسی پرخطر داشته است، حتماً باید برای بررسی وضعیت خود به کلینیک‌های تخصصی سلامت جنسی مراجعه کند و در صورتی که نتایج آزمایش‌ها یا معاینات بالینی نشان دهد که فرد به نوعی از عفونت‌های منتقله از راه تماس جنسی مبتلاست، باید به‌سرعت و به‌صورت کامل تحت درمان قرار گیرد.

مسئول کلینیک سلامت جنسی ابن‌سینا، در پایان یادآور شد: کلینیک سلامت جنسی ابن‌سینا همه خدمات تشخیصی و درمانی مربوط به بیماری‌های انتقال یابنده از راه تماس جنسی را به مراجعان ارائه می‌کند. افزون بر این، متخصصان کلینیک سلامت جنسی می‌توانند مراجعان را برای بررسی وضعیت باروری و در صورت لزوم، درمان ناباروری به متخصصان کلینیک ناباروری این مرکز ارجاع دهند.

خواندن 160 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

مرکز درمان ابن سینا

مرکز فوق تخصصی
درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا،
شعبه تهران خیابان شریعتی,
نبش خیابان یخچال پلاک 97
آدرس در گوگل مپ

info@avicennaclinic.ir
خط ویژه - 02123519

ساعات کار

شنبه : 8صبح تا 8عصر
یکشنبه : 8صبح تا 8عصر
دوشنبه : 8صبح تا 8عصر
سه شنبه : 8صبح تا 8عصر
چهارشنبه : 8صبح تا 8عصر
پنجشنبه : 8صبح تا 1عصر

نماد اعتماد الکترونیکی