اخبار

آخرین اخبار و اطلاعات مرکز و ناباروری

۶ علت عمده ناباروری زنان ایرانی/ "سن بالای ازدواج" از مهم‌ترین عوامل ناباروری!

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

فلوشیپ ناباروری با بیان این‌که سن ازدواج یکی از عوامل بسیار مهم و مؤثر در ناباروری است، علل عمده ناباروری زنان در ایران را تشریح کرد.

دکتر آتوسا کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا با بیان این‌که علل مختلفی می‌تواند باعث بروز ناباروری در زنان شود، اظهار کرد: سن ازدواج یکی از فاکتورهای بسیار مهم در ناباروری است؛ متأسفانه در زمان حاضر سن ازدواج در زنان و مردان بالاتر رفته است و حتی برخی افراد که در سنین مناسب ازدواج می‌کنند نیز فرزندآوری را به تعویق می‌اندازند.

سن مناسب برای بارداری

وی افزود: هرچه سن خانم کمتر (یعنی بین 20 تا 35 سال) باشد زمان ایده‌آل‌تری برای بارداری است؛ بارداری برای سنین زیر 18 سال را به زنان توصیه نمی‌کنیم زیرا بدن خانم‌ها ممکن است به تکامل کافی برای باروری نرسیده باشد اما از سن 20سالگی زمان مناسبی برای بارداری است و پس از 35سالگی نیز قدرت باروری زنان کاهش می‌یابد و پس از 40سالگی شانس بارداری کاهش و عوارض بارداری افزایش می‌یابد.

مشکلات رحمی از عوامل مؤثر بر ناباروری

کریمی با بیان این‌که یکی دیگر از عوامل مؤثر در باروری زنان، ساختار تناسلی زنان است، تصریح کرد: ساختار رحم و لوله‌های رحم بر باروری زنان اثر می‌گذارد؛ مشکلاتی نظیر رحم دوشاخ، تک‌شاخ، فیبروم رحمی، پیچ‌خوردگی و چسبندگی و انسداد لوله‌های رحمی از علل دیگر ناباروری در بانوان است.

اختلال در عملکرد تخمدان‌ها علت دیگر ناباروری

فلوشیپ ناباروری مشکلات مربوط به کارکرد تخمدان‌ها را از علل دیگر ناباروری زنان عنوان و بیان کرد: تخمدان‌ها در هر ماه باعث رشد "فولیکول‌ها" و آزادسازی تخمک می‌شوند و نقش مهمی در باروری خانم‌ها ایفا می‌کنند؛ در بانوان بالای 35 سال، اندازه تخمدان‌ها و کیفیت تخمک‌ها و شانس باروری کاهش می‌یابد، در 40سالگی این کیفیت بیشتر کاهش می‌یابد.

کریمی با بیان این‌که برخی زنان ممکن است دچار "تخمدان‌های پلی‌کیستیک" باشند، گفت: تخمدان پلی‌کیستیک معمولاً با اختلالات هورمونی، افزایش موهای زائد در صورت، چاقی دور شکم، عقب افتادن سیکل‌های ماهانه همراه است و در نتیجه باعث اختلال در تخمک‌گذاری می‌شود.

علل بروز سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

وی درباره علت بروز سندرم تخمدان پلی‌کیستیک اظهار داشت: برخی عوامل ارثی در بروز این مشکل در زنان نقش دارند؛ برای مثال احتمال ابتلا به تخمدان پلی‌کیستیک در بانوانی که در خانواده خود به‌خصوص در زنان خانواده پدری، موارد ابتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک را دارند، بیشتر است.

تأثیر کم‌تحرکی و سبک زندگی بر باروری زنان

این فلوشیپ ناباروری با بیان این‌که کم‌تحرکی و افزایش وزن در سراسر جهان از جمله ایران در بانوان افزایش یافته است، گفت: چاقی نیز از عوامل مؤثر بر بروز تخمدان پلی‌کیستیک است؛ مصرف غذاهای مضر مانند فست‌فود و سبک زندگی ناسالم و کم‌تحرکی از علل دیگر مؤثر بر بروز این مشکل است.

عفونت‌های رحمی را جدی بگیرید

کریمی عفونت‌ها را از علل دیگر ناباروری زنان عنوان و تشریح کرد: بسیاری از عفونت‌های ناحیه لگن، رحم و دهانه رحم از عوارض و علل ناباروری هستند؛ عفونت این نواحی باعث می‌شود محیط رحم برای پذیرش جنین نامناسب شود و یا باعث چسبندگی لوله‌های رحمی، متورم شدن این لوله‌ها و انسداد آنها شود.

یائسگی زودرس از علل ناباروری زنان

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا، یائسگی زودرس و کاهش ذخیره تخمدان را علت دیگر ناباروری زنان دانست و گفت: یائسگی در زنان به‌طور طبیعی در سن بالای 47 یا 50 سال رخ می‌دهد وقتی زنان زیر 40 سال دچار یائسگی می‌شوند، به آن یائسگی زودرس گفته می‌شود. برخی زنان در سن 25 تا 30 سالگی دچار کاهش شدید ذخایر تخمدان می‌شوند که علت آن می‌تواند برخی بیماری‌های زمینه‌ای، سرطان، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی باشد.

وی ادامه داد: استرس‌های بسیار زیاد می‌تواند باعث آسیب به ذخیره تخمدان شود؛ عوامل ارثی به‌خصوص در زنان خانواده مادری فرد نیز از دیگر عوامل مؤثر بر یائسگی زودرس است.

زنان دچار یائسگی زودرس چه‌کار کنند؟

وی تصریح کرد: افرادی که دارای زمینه ارثی یائسگی زودرس هستند باید به پزشک مراجعه کنند و پس از انجام تست ذخیره تخمدان، در صورتی که ذخیره تخمدان کم بود تخمک خود را فریز کند که پس از ازدواج بتوانند از این تخمک استفاده کنند.

خواندن 1642 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

مرکز درمان ابن سینا

مرکز فوق تخصصی
درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا،
شعبه تهران خیابان شریعتی,
نبش خیابان یخچال پلاک 97
آدرس در گوگل مپ

info@avicennaclinic.ir
خط ویژه - 02123519

ساعات کار

شنبه : 8صبح تا 8عصر
یکشنبه : 8صبح تا 8عصر
دوشنبه : 8صبح تا 8عصر
سه شنبه : 8صبح تا 8عصر
چهارشنبه : 8صبح تا 8عصر
پنجشنبه : 8صبح تا 1عصر

نماد اعتماد الکترونیکی