اخبار

آخرین اخبار و اطلاعات مرکز و ناباروری

از هر ۱۰ زن در سن باروری یک تن ممکن است دچار اندومتریوز شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دبیر علمی پنجمین کنگره کشوری و دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های کم تهاجمی زنان و اندومتریوز گفت: همه درمانِ آندومتریوز جراحی نیست؛ ولی درصدی که منجر به چسبندگی شده باشد، باید جراحی شود. اگر بیمار حمایت نشود بیماری پیشرفت می‌کند و به روده، مثانه و غیره می‌ رسد.
نشست خبری پنجمین کنگره کشوری و دومین کنگره بین المللی جراحیهای کم تهاجمی زنان و آندومتریوز، صبح امروز دوشنبه ٢٠ آذرماه ١۴٠٢، با حضور دکتر محمدرضا صادقی رئیس پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن ‌سینا و رئیس کنگره، دکتر علی صادقی تبار مدیر مرکز درمان ناباروری ابن ‌سینا، دکتر خدیجه شادجو دبیر علمی کنگره، صفورا سلیمانی فخر دبیر اجرایی کنگره و جمعی از اصحاب رسانه، در سالن اجتماعات مرکز درمان ناباروری ابن سینا برگزار شد.


دکتر محمدرضا صادقی‌ رئیس پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن ‌سینا و رئیس کنگره

دکتر محمدرضا صادقی‌، رئیس پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن ‌سینا و رئیس کنگره، در ابتدای این نشست خبری گفت: این مرکز به عنوان پیشرو در تحقیقات و درمان ناباروری با سابقه بیش از ۲۵ سال است که همواره سعی کرده است کنگره‌های سالانه برگزار کند. هدف این است که از صاحب‌نظران بین‌المللی دعوت کنیم تا آخرین اخبار و پیشرفت‌ها را در زمینه اندومتریوز ارائه دهند و همچمین محلی برای هم فکری فراهم کنیم.

وی افزود: مرکز درمان ناباروری ابن سینا در درمان اندومتریوز جایگاه بسیار خوبی دارد و این بیماری هم بسیار مهم است؛ چراکه به عنوان بیماری خاموش شیوع بالایی دارد و تا زمانی که تمام حفره‌های شکم و لگن را درگیر نکند، فرد متوجه بیماری نمی‌شود؛ پس این بیماری تنها بُعد باروری را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد و می‌تواند سایر ارگان‌های بدن مانند کلیه، روده وغیره را هم درگیر کند.

رئیس کنگره جراحی‌های کم تهاجمی زنان و اندومتریوز، ادامه داد: درمان این بیماری خاص است و پیشرفت سریعی دارد.‌ پیش‌تر برای درمان نیاز به لاپاروسکپی بود، اما اکنون می‌توان با روش‌های بهتری به تشخیص بیماری رسید.

دکتر صادقی‌، افزود: در خانم‌های ایرانی به دلیل کیفیت زندگی می‌گویند شیوع اندومتریوز بالاتر است و ما در مرکز درمان ناباروری ابن سینا این رسالت را داریم که سایر متخصصان در سایر نقاط را هم آموزش دهیم تا خدایی نکرده درمان غلط انجام نشود و این کنگره می‌تواند محلی برای پاسخ دادن به این مساله باشد. ما به طور مرتب درحال تربیت متخصصین برای اندومتریوز هستیم تا درمان مبتنی بر استاندارد روز دنیا انجام شود.
رئیس پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن ‌سینا، در پایان سخنان خود گفت: بخشی از کنگره با کنگره آسیایی مشترک شده است که این نشان دهنده جایگاه علمی والای این کنگره است.


دکتر علی صادقی‌تبار مدیر مرکز درمان ناباروری ابن ‌سینا

دکتر علی صادقی‌تبار، مدیر مرکز درمان ناباروری ابن‌ سینا، در ادامه این نشست خبری گفت: بیماری اندومتریوز ویژه زنانی است که در دوره باروری هستند و ۸ درصد جمعیت زنان دنیا به این بیماری مبتلا می‌شوند و خیلی دیر هم شناخته می‌شود.

وی افزود: اندومتریوز دو عارضه مهم دارد، یکی دردهایی است که در دوره خاصی از ایام قاعدگی یا در فرم‌های شدیدتر در طول روزهای عادی رخ دهد و زندگی را برای خانم تیره و تاریک کند و درد رنج آوری است که باید درمان شود.

مدیر مرکز درمان ناباروری ابن ‌سینا ادامه داد: دومین مشکل اندومتریوز، بروز ناباروری است؛ چرا که تخمدان‌ها را که در مجاورت لوله‌های رحمی هستند درگیر می‌کند و این معضل در بانوان منجر به ناباروری می‌شود. به واسطه پیچیده بودن چهره بیماری، تشخیص آن سخت است و دیرهنگام رخ می‌دهد؛ به شکلی که شاید بیمار سال‌ها درد را تحمل کند و حتی درمان‌های دیگر دریافت کند بدون اینکه بداند به اندومتریوز مبتلا است.

دکتر صادقی‌تبار تاکید کرد: دوره آموزشی درمان اندومتریوز هم پیچیده و بلندمدت است و افتخار داریم جراحان زبردستی با این مرکز همکاری دارند و از نظر تجهیزات و امکانات هم در شرایط بسیار خوبی هستیم.
مدیر مرکز درمان ناباروری ابن ‌سینا، در پایان سخنان خود گفت: کنگره اندومتریوز قرار است توجه افراد و جامعه پزشکی را به این بیماری جلب کند. این بیماری سخت تشخیص داده می‌شود و شاید ۸ تا ۱۲ سال تشخیص داده نشود.


دکتر خدیجه شادجو دبیر علمی پنجمین کنگره کشوری و دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های کم تهاجمی زنان و اندومتریوز

دکتر خدیجه شادجو، دبیر علمی پنجمین کنگره کشوری و دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های کم تهاجمی زنان و اندومتریوز، در ادامه این نشست خبری گفت: یک لایه به نام اندومتر در رحم خانم‌ها وجود دارد که هر ماه در پاسخ به هورمون‌ها ضخیم می‌شود و به صورت عادت ماهانه خود را نشان می‌دهد؛ پس جای اصلی آن داخل رحم است؛ ولی گاها خارج از رحم هم رشد کند و به تخمدان،‌ کف لگن‌، روی روده و حتی به جاهایی خارج از لگن مثل روی ناف، داخل ریه و غیره هم منتشر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پیش‌تر گفته می‌شد بیماری آندومتریوز مربوط به ممالک صنعتی است، اظهار کرد: اما اکنون می‌بینیم که در کشور ما هم افراد زیادی را درگیر می‌کند. هنوز در کتابها روش تشخیصی بیماری لاپاروسکوپی قید شده است اما فکر می‌کنم در چند سال آتی در رفرنس‌ها بخوانیم که سونوگرافی هم بتواند در زمینه تشخیص به ما کمک کند.

دبیر علمی دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های کم تهاجمی زنان و اندومتریوز، افزود: از هر ۱۰ خانمِ در سن باروری یک زن ممکن است دچار اندومتریوز شود. حدود ۱۰ علت برای بروز اندومتریوز مطرح شده است اما هیچ یک قطعی نیست؛ به عنوان مثال بروز بیماری ممکن است با آلودگی محیط زیست، تغییرات ژنتیکی، صنعتی شدن زندگی و … مرتبط باشد.

دکتر شادجو، با اشاره به اینکه تقریبا ۱۰۰ سال است که آندومتریوز به دنیا معرفی شده است، اظهار کرد: حدود ۱۶۵ میلیون زن در دنیا گرفتار آندومتریوز هستند و ما در مورد ایران هم فکر می‌کنیم ۲ الی ۳ میلیون زن هم در ایران به آندومتریوز مبتلا باشند.

وی با تاکید بر اینکه آندومتریوز بدخیم نیست، بیان کرد: اما بیماری مزمن است و لازم است با مصرف دارو و تحت نظر پزشک درمان شود.

دبیر علمی پنجمین کنگره کشوری جراحی‌های کم تهاجمی زنان و اندومتریوز، معضل این بیماری را تشخیص دیرهنگام آن معرفی کرد و گفت: در کشورهای خیلی پیشرفته از زمان شروع علائم تا تشخیص هشت سال زمان می‌برد. علامت آندومتریوز دردهای عادت ماهانه است که به مُسکن پاسخ نمی‌دهد و فرد نمی‌تواند در مدرسه،‌ دانشگاه یا محل کار حاضر شود.

دکتر شادجو، افزود: میانگین سنی زنان مبتلا به آندومتریوز که به ما مراجعه می‌کنند تقریبا ۳۴ سال است و تلاش ما این است که بیماران را زودتر شناسایی کنیم تا به عوارض سخت بیماری نرسند. آندومتریوز اکثرا خوش‌خیم است و احتمال بدخیمی آن بسیار کم و در حد دو درصد در آمار کلی برآورد می‌شود اما عوارض آن اذیت کننده است.

وی ادامه داد: از میان مبتلایان به آندومتریوز ۳۰ تا ۵۰ درصد دچار ناباروری می‌شوند، اما هر خانم مبتلا نازا نیست و متاسفانه اینترنت اطلاعات غلطی به فرد می‌دهد که شاید تصمیم خانم برای ازدواج را هم تحت تاثیر قرار دهد.

دبیر علمی دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های کم تهاجمی زنان و اندومتریوز، تاکید کرد: همه درمانِ آندومتریوز جراحی نیست؛ ولی درصدی که منجر به چسبندگی شده باشد باید جراحی شود. اگر بیمار حمایت نشود بیماری پیشرفت می‌کند و به روده، مثانه و غیره می‌ رسد.

دکتر شادجو، ادامه داد: عمل جراحی آندومتریوز بسیار سخت است؛ چراکه ممکن است آناتومی لگن را به هم بریزد و نیاز به مهارت و تکنیک بالایی دارد و از طرفی باید درمان به گونه‌ای انجام شود که باروری فرد هم دچار مشکل نشود. همه زنان مبتلا به اندومتریوز کاندید عمل جراحی نیستند اما چون مرکز درمان ناباروری ابن سینا یک مرکز جامع و ارجاعی است معمولا اکثر مراجعات این بیماری در مراحل پیشرفته و سخت هستند. خوشبختانه ما در این مرکز با بهترین تجهیزات به مردم خدمت می‌کنیم.
دبیر علمی پنجمین کنگره کشوری جراحی‌های کم تهاجمی زنان و اندومتریوز، در پایان سخنان خود گفت: دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های کم‌تهاجمی زنان و اندومتریوز دارای آموزش مداوم برای گروه‌های مختلف پزشکی و پیراپزشکی تا سقف ۱۵ امتیاز است. همچنین ۱۲۰ مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شده است که در قالب کتابچه خلاصه‌ مقالات منتشر می‌شود.
بنا به این گزارش، از بخش‌های جذاب پنجمین کنگره کشوری و دومین کنگره بین المللی جراحیهای کم تهاجمی زنان و آندومتریوز، جشنواره فیلم‌های لاپاراسکوپی‌ زنان و اندومتریوز است که در تاریخ ۲۸ آذر برگزار می‌شود.

در این جشنواره، فیلم‌های لاپاراسکوپی‌ زنان، لاپاراسکوپی‌ اندومتریوز و هیستروسکوپی به نمایش گذاشته می‌شود و در پایان، از چهار فیلم برگزیده هیئت داوران با اعطای جایزه و نشان ویژه جشنواره تقدیر می‌شود‌.
جهاددانشگاهی، پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی شهید بهشتی، انجمن علمی جراحی‌های کم‌تهاجمی زنان ایران، انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران، مرکز آموزش لاپاروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران، پژوهشکده سرطان معتمد، مؤسسه پزشکی نسل امید، انجمن باروری و ناباروری ایران، انجمن علمی جامعه اورولوژی ایران، انجمن جنین‌شناسی، انجمن کولوپروکتولوژی ایران، صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، بنیاد خانواده نزهت، دانشگاه آجی بادام ترکیه، مرکز آندومتریوز و جراحی پیشرفته لگن CEAPS، موسسه کامران نزهت و موسسه تحقیقات علمی منطقه ای زنان زایمان مسکو، همکاران پژوهشگاه ابن ‌سینا در برگزاری این کنگره‌اند.

این کنگره میزبان سخنرانان صاحب‌نام بین‌المللی، از جمله پروفسور معمر از امارات، پروفسور آنجلا اگوئیلار از فیلیپین، پروفسور پیترو سانتولی از فرانسه، پروفسور سانان یاکر از سریلانکا، پروفسور الکساندر پوپوف از مسکو، پروفسور جسیکا پاپیلون اسمیت از کانادا، پروفسور گابی موعاد از آمریکا، پروفسور توگاس تولاندی از کانادا، پرفسور فرهاد نزهت از آمریکا، دکتر هومن سلیمانی مجد از انگلیس، دکتر شاهین خزعلی از انگلیس، دکتر نیکلاس لی‌لند از کانادا و دکتر عادل مبروک از انگلیس است.
گفتنی است، پنجمین کنگره کشوری و دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های کم تهاجمی زنان و اندومتریوز، به همت پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی – ابن سینا، به مدت ۳ روز از تاریخ ۲۹ آذر تا ۱ دی ۱۴۰۲، در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

خواندن 92 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

مرکز درمان ابن سینا

مرکز فوق تخصصی
درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا،
شعبه تهران خیابان شریعتی,
نبش خیابان یخچال پلاک 97
آدرس در گوگل مپ

info@avicennaclinic.ir
خط ویژه - 02123519

ساعات کار

شنبه : 8صبح تا 8عصر
یکشنبه : 8صبح تا 8عصر
دوشنبه : 8صبح تا 8عصر
سه شنبه : 8صبح تا 8عصر
چهارشنبه : 8صبح تا 8عصر
پنجشنبه : 8صبح تا 1عصر

نماد اعتماد الکترونیکی