کلینیک ها و خدمات

این قسمت شامل کلینیک های تخصصی مرکز و خدمات آزمایشگاهی، تشخیصی، درمانی و مشاوره ای می باشد.

آزمایشگاه ها

مرکز درمان ناباروری و پژوهشگاه ابن سینا با دارا بودن مجهزترین و به روزترین دستگاه ها آماده خدمات رسانی آزمایشگاهی به بیماران در زمینه های مختلف است.

 • آزمایشگاه تشخیص طبی و پاتولوژی

  آزمایشگاه تشخیص طبی و پاتولوژی مرکز فوق‌تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا دارای بخش‌های ایمونولوژی، بیوشیمی، هورمون، میکروب‌شناسی، خون‌شناسی، انعقاد، پاتولوژی، الکتروفورز، داروها و مواد مخدر، فلوسایتومتری و بخش مولکولی کرونا است. با توجه به شیوع ویروس کرونا، برای رفاه حال افرادی که تمایل به نمونه‌گیری در منزل و یا محل کار دارند،

  خدمات آزمایشگاهی از سوی آزمایشگاه تشخیص طبی ابن‌سینا با اعزام کادر مجرب به شهروندان عزیز ارائه می‌شود.

 • آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا

  برای شناسایی و اندازه گیری ویروس covid-19 در مایعات مخاطی – حلقی این آزمایش انجام می شود که در این مرکز قبل از انجام اعمال جراحی و غیره تست تشخیص ویروس کرونا گرفته می شود.

 • آزمایش های سرولوژی

  روشی برای تشخیص برخی پارامترها در نمونه سرم خون است که پزشک متخصص در صورت نیاز آن را درخواست می دهد.

  شامل : Widal-Wright-2ME-Coombs wright-VDRL-RPR, PPD و ...

 • آزمایش های انعقادی

  عملکرد پروتئین های دخیل در فرآیند انعقاد خون را در این آزمایش اندازه گیری می کنند. برای ادامه روند درمان بسته به نیاز درخواست می شود.

  آزمایش انعقادی كه با روش كواگلومتری دستگاه STAGO انجام می شود شامل:

  PT - PTT - Protein C - Protein S - Anti - Thrombin III - Lupus Anticoagulant - APCR

 • آزمایش های خون شناسی

  در این آزمایش فاکتورهای خونی اندازه گیری می شود. این فاکتورها شامل :

  CBC.diff - ESR-Retic - G6PD - ABO.Rh - HB.EL (الکتروفورز هموگلوبین) Protein.EL (الکترو فورز پروتئین) Hb.A1C

 • آزمایش های كشت ادرار و مدفوع

  آزمایش‌های کامل و کشت ادرار و مدفوع و بررسی آن‌ها از نظر عفونت‌های ادراری و آلودگی‌های

  انگلی و انجام آنتی‌بیوگرام، بررسی وجود عوامل باکتریایی در نمونه‌های مختلف از ترشحات بافت‌ها یـا مایـعات بـدن، انـجام آزمایـش‌های مسقیم قارچ‌شناسی برای تشخیص درماتوفیت‌ها و عفونت‌های قارچی پوست، مو، ناخن.
  Urine Analysis & Culture -Anti biogram- Stool exam & culture, …..
  آنتی‌بیوگرام با استفاده از نرم‌افزار پیشرفته برای تشخیص جنس و گونۀ باکتری و انتخاب آنتی‌بیوتیک متناسب با نوع پاتوژن CLSI (مورد تأیید آزمایشگاه مرجع سلامت) انجام می‌شود.

 • تست پاپ اسمیر

  تست پاپ اسمیر که به آن تست سرطان دهانۀ رحم نیز گفته می¬شود از آزمایش¬های غربالگری محسوب میشود. این تست برای تشخیص سرطان دهانۀ رحم و یا عواملی که به آن منجر خواهد شد، انجام می¬گیرد.

  برای انجام تست پاپ اسمیر و HPV نمونه گیری از واژن و دهانه رحم صورت گرفته و در ویزیت اوّل زنان، برای اطمینان از سلامت دهانۀ رحم انجام می¬شود.

  بدیهی است خانم¬هایی که تست پاپ اسمیر سالم طی یک سال گذشته همراه خود داشته باشند، نیاز به تکرار آن ندارند.

 • آزمایش های تشخیصی آندرولوژی از نظر ناباروری (بررسی و آنالیز مایع منی)

  ارزیابی مایع منی در آزمایشگاه آندرولوژی به دو صورت Macroscopic (ظاهری) و Microscopic (وابسته به میکروسکوپ) انجام می‌شود.

  در این مرکز، ارزیابی مایع منی به روش Macroscopic (ظاهری): حجم نمونه (Volume)، ویسکوزیته (Viscosity)، رنگ نمونه (Appearance) و میزان PH نمونه (اسیدی یا قلیایی بودن نمونه) بررسی می‌شود.

  در ارزیابی مایع منی به روش Microscopic (وابسته به میکروسکوپ): میزان اسپرم (Sperm Concentration)، شکل اسپرم (Normal and abnormal morphology) ، حرکت اسپرم (Motility)، درصد زنده بودن اسپرم (Vitality)، بررسی وجود گلبول‌های سفید (نوتروفیل) توسط تست پر اکسیداز که نشان دهنده عفونت در مایع منی می‌باشد، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  این بررسی ها برای انتخاب درمان مناسب لازم است.

 • آزمایش های بیوشیمی

  پارامترهای شیمیایی و آنزیمی موجود در نمونه خون و ادرار تشخیص و اندازه گیری می شود که با دستگاه اتوآنالایزر هیتاچی717 و 911 به ‌صورت روزانه انجام می‌شوند. از جمله آزمایش‌های این بخش عبارتند از:

  FBS-Urea-Creatinin-Uric Acid- Cholestrol- Triglycerid- HDL-LDL-Ca-Ph-Na-K- ALP-AST-ALT-T.Bili-D.Bili-GGT-CPK-LDH-Fe-Tranfferin-TIBC-Mg-T.Protein IgA ,IgG ,IgM Homocysteine - Albumin - CRP - RF- ASO, …

  آزمایش‌های عملکرد کلیه با اندازه‌گیری عناصر مختلف در ادرار 24 ساعته: 24h urine ( Ca-P-Cr-Urea,Protein-Micro Albumin, ...)

 • تست غربالگری سندرم داون

  آزمایشگاه مرکز درمانی ابن سینا به ‌همراه کلینیک کنترل دوران بارداری مرکز، تست‌های غربالگری ناهنجاری‌های جنین از نظر سندرم Down (تریزومی 21) را با بهره‌گیری از نرم افزار Alpha 8 که یکی از پیشرفته‌ ترین نرم‌افزارهای جهانی است، انجام می‌دهد. شما می‌توانید همۀ مراحل کنترل دوران بارداری خود را در مرکز درمانی ابن سینا زیر نظر متخصصین این مرکز انجام دهید و آزمایشات غربالگری سندرم Down را نیز در آزمایشگاه همین مرکز انجام دهید. این اقدامات شامل بررسی و پایش سلامت جنین تا زمان تولد است که در کلینیک فوق تخصصی پره ¬ناتولوژی صورت می گیرد.

  تست غربالگری سه ماهۀ اول : Double markers: PAPP-A-Free B-HCG تست غربالگری سه ماهۀ دوم :NTD: AFP Quadruple markers: B-HCG.titer-AFP-UE3-Inhibin.A

  درصورت مثبت بودن نتایج تستهای غربالگری و یا نیاز به تاًییدی همچون NIPT و آمنیوسنتز، ارائه این خدمات نیز در آزمایشگاه تشخیص طبی صورت می گیرد.

 • انجام کاریوتایپ و آنالیز کروموزومی

  همه ویژگی¬هایی که از پدر و مادر به فرزند منتقل می‌¬شود مانند رنگ مو، رنگ چشم، قد، هوش و غیره از طریق واحدی به نام ژن صورت می¬‌گیرد. به طور‌کلی حدود 25 هزار ژن در انسان وجود دارد که وظیفۀ آن¬ها انتقال خصوصیات پدر و مادر به فرزند است.

 • آزمایش های تشخیصی زنان برای بررسی ناباروری

  آزمایش‌هایی که از مراجعه‌کننده به ابن سینا در ویزیت اول درخواست می‌شود، به شرح زیر است:

  آزمایش‌های روتین شامل بررسی سلول‌های خونی، گروه خونی، قند خون، وضعیت کلیوی ...
  آزمایش‌های هورمونی: بررسی هورمون‌های هیپوفیزی، جنسی و تیروئیدی و ...
  آزمایش‌های عفونی: بررسی وضعیت ایمنی بدن از لحاظ بیماری‌های عفونی مانند توکسوپلاسموز، سیفلیس، سرخچه، هپاتیت B و C ،ایدز و ...

  اگر مراجعه‌کنندگان این آزمایش‌ها را ( در صورتی که طی 6 ماه گذشته و با رعایت شرایط مورد نظر باشد) انجام داده و به همراه داشته باشند، نیاز به تکرار آن نیست. با توجه به سن و شرح حال بیماران، ممکن است آزمایش‌های دیگری نیز درخواست شوند. برای مثال، بیماران سقط مکرر با توجه به جزئیات سقط‌هایشان ممکن است نیاز به بررسی ایمونولوژیک (فاکتورهای سیستم ایمنی)، انعقادی و ژنتیکی داشته باشند.

  گفتنی است با توجه به پروتکل مرکز، برخی از آزمایش‌ها هر 6 ماه، نیاز به تکرار دارند.

 • آزمایش های عفونی

  متخصص عفونی، خدمات تشخیصی و درمانی زیر را در كلینیك¬های درمان ناباروری به زوج¬های نابارور ارائه می نماید: بررسی علل بیماری‌های عفونی در درمان ناباروری و سقط جنین.

  بررسی و درمان بیماری‌های عفونی در دوران بارداری و پیشگیری از انتقال آن به جنین. بررسی وضعیت بهداشتی و سابقۀ واكسیناسیون مادر قبل از دوران بارداری.

  بررسی اهداكنندگان و دریافت¬كنندگان تخمك و جنین، از نظر بیماری‌های عفونی. بررسی امكان باروری در زوج¬های مبتلا به عفونت¬های سیستم تولید مثل یا دیگر عفونت¬ها.

 • آزمایش های روتین

  تست هایی که به صورت روتین توسط پزشکان مرکز درمان ناباروری ابن سینا درخواست می شود که برای آقایان و خانم متفاوت است.

 • آزمایش های ایمونو سرولوژی، هورمونی و مارکر های سرطانی

  این آزمایشات با بهره گیری از آخرین تکنولوژی روز دنیا به روش های الکتروکمیلومینسانس و کمی لومینسانس انجام می گردد که از حساسیت و دقت بالایی برخوردار می باشند.

  این آزمایشات شامل هورمون‌های هیپوفیزی، جنسی و تیروئیدی، مارکر های سرطانی شامل CEA, CA125, CA19-9, HE4, Roma Index, PSAو ... می باشند.

  CD Markers: یکی دیگر از موارد مؤثر در بروز سقط جنین اختلالات سیستم ایمنی مادر است. در این آزمایشات شامل (CD16.CD56.CD19.CD5.CD3.CD4.CD8) که به روش فلوسایتومتری انجام میگردد، مقدار و نوع سلول های ایمنی مادر مشخص شده و متخصص ایمونولوژی بر اساس نتایج آن درکنار سایر عوامل مداخله کننده در سقط تصمیم گیری کرده و درمان انجام می شود.

 • اتوپسی جنین

  بررسی بافت شناسی نمونه های حاصل از ارگان های مختلف جنین که تحت نظارت متخصص پاتولوژی انجام می گیرد. این بررسی شامل نمونه های سقط مکرر از 5 هفته (تحت عنوان missed abortion) تا پس از تولد انجام می شود.

ارائه دهنده خدمات

ما یک تیم عالی از ارائه دهندگان مراقبت های بسیار ماهر ، باتجربه و با انگیزه فوق العاده داریم. ما سابقه ای بی نظیر برای مطابقت با انتظارات ، نیازها و استانداردهای شما حفظ می کنیم. با ارائه دهندگان خدمات مراقبت ما در اینجا ملاقات کنید.
Image

مرکز فوق تخصصی
درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا،
شعبه تهران خیابان شریعتی,
نبش خیابان یخچال پلاک 97

info@avicennaclinic.ir
خط ویژه - 02123519

ساعات کار

شنبه : 8صبح تا 8عصر
یکشنبه : 8صبح تا 8عصر
دوشنبه : 8صبح تا 8عصر
سه شنبه : 8صبح تا 8عصر
چهارشنبه : 8صبح تا 8عصر
پنجشنبه : 8صبح تا 1عصر

نماد اعتماد الکترونیکی