چاپ کردن این صفحه

به جای چربی های اشباع، چربی های سالم مصرف کنید!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک یا در اصطلاح عامیانه، تنبلی تخمدان، بسیار وابسته به تغذیه و سبک زندگی است. یکی از نکات مهم تغذیه‌ای که خانم‌های مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک باید رعایت کنند، مصرف نکردن چربی‌های اشباع و افزودن چربی‌های سالم به رژیم غذایی است‌.
چربی‌های اشباع چربی‌هایی هستند که در دمای محیط حالت جامد دارند و به همین دلیل به آنها چربی جامد هم گفته می‌شود. مصرف این نوع چربی‌ها باعث افزایش تولید استروژن و در نتیجه بدتر شدن علائم و عوارض سندرم تخمدان پلی‌کیستیک می‌شود‌. همچنین، این نوع چربی‌ها باعث افزایش وزن و چاقی می‌شوند و همان‌طور که می‌دانید، اضافه وزن و چاقی یکی از عوامل تشدید سندرم تخمدان پلی‌کیستیک است‌.
 اما چه مواد غذایی‌ای دارای چربی اشباع‌اند؟
- گوشت قرمز چرب
- محصولات گوشتی فرآوری‌شده، مثل سوسیس، کالباس، همبرگر، بیکن و ...
- محصولات لبنی پرچرب، مثل خامه، کره، مارگارین، پنیرهای چرب (مانند پنیر پیتزا)، شیر پرچرب و ...
- شیرینجات، بیسکوییت‌ها، کیک‌ها، آب‌نبات‌ها، بستنی‌ها، شکلات‌ها و ...
* اغلب محصولات کارخانه‌ای و همچنین کیک و شیرینی‌های قنادی‌ها با روغن‌های اشباع تولید می‌شوند.
- روغن پالم
اما باید بدانید که ما نباید چربی‌ها را به کل از رژیم غذایی‌مان حذف کنیم. چربی‌های سالم یکی از ارکان یک رژیم غذایی متعادل و متناسب‌اند. چربی‌های سالم دربردارنده اسیدهای چرب پایه‌اند که نقش کلیدی در حفظ دیواره‌های سلولی دارند. همچنین چربی‌های سالم نقش مهمی در حفظ تعادل سطوح هورمونی بدن دارند و علاوه بر آن، در کنترل وزن هم مؤثرند. اسیدهای چرب نقش مهمی در باروری و بارداری دارند؛ هورمون‌ها را تنظیم می‌کنند، حساسیت به پرولاکتین (هورمونی که افزایش آن تخمک‌گذاری را سرکوب می‌کند) را کاهش می‌دهند، مخاط دهانه رحم (که به حرکت اسپرم و رسیدن آن به تخمک کمک می‌کند) را افزایش می‌دهند و چرخه‌های قاعدگی را منظم می‌کنند.
اما منابع چربی‌های سالم کدام‌اند؟
- ماهی‌های چرب، مثل سالمون
- آووکادو
- مغزهای خوراکی (گردو، بادام درختی، بادام زمینی و ...)
- زیتون و روغن زیتون
- تخم‌مرغ
- شکلات تلخ (واقعی!)
- تخم کدو و تخم آفتابگردان

خواندن 45 دفعه