چاپ کردن این صفحه

کاربرد لاپاراسکوپی در درمان ناباروری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لاپاراسکوپی یک روش جراحی است که در موارد زیر برای درمان ناباروری زنان استفاده می‌شود:

- آندومتریوز

- انسداد لوله‌های فالوپ

- چسبندگی‌ها

- فیبروم‌ها یا میوم‌ها

- دیگر ناهنجاری‌های دستگاه تناسلی

همچنین لاپاراسکوپی ممکن است در موارد ناباروری با علت نامشخص نیز کاربرد داشته باشد. یعنی در مواردی که نتیجه دیگر تست‌های تشخیصی نرمال است، اما خانم همچنان نمی‌تواند باردار شود پزشک ممکن است از روش لاپاراسکوپی برای دیدن و بررسی دقیق دستگاه تناسلی استفاده کند.

روند انجام لاپاراسکوپی:

این جراحی با بیهوشی انجام می‌شود. پس از بیهوش کردن بیمار، پزشک سوزنی را داخل شکم بیمار فرو می‌کند و یک گاز مخصوص را به داخل شکم تزریق می‌کند. این کار برای اتساع اندام‌های داخلی است تا راحت‌تر دیده شوند. سپس پزشک سوزن را خارج می‌کند و دوربین کوچکی را که روی یک ابزار به نام لاپاراسکوپ قرار دارد، از طریق ایجاد یک برش کوچک وارد شکم می‌کند. سپس برش کوچک دیگری ایجاد می‌کند تا ابزار دیگری به نام پروب را وارد شکم کند.

جراح از دوربین برای مشاهده و بررسی اندام‌ها و ساختارهای داخل شکم و از پروب برای کنار زدن آنها از مسیر دوربین استفاده می‌کند. طی جراحی لاپاراسکوپی، ممکن است اقداماتی مثل تزریق ماده حاجب به داخل لوله‌ها، بازکردن انسداد لوله‌ها برداشتن بافت زخم یا چسبندگی و اصلاح ناهنجاری های ساختاری نیاز باشد. در این صورت جراح یک برش کوچک دیگر هم ایجاد می‌کند تا ابزار لازم برای این اقدامات را وارد شکم کند. در پایان جراحی این ابزار ها از شکم خارج می‌شوند و محل برش‌ها بخیه می‌شود. لازم است بیمار تا چند ساعت پس از عمل تحت نظر باشد تا پزشک مطمئن شود که روند ریکاوری به‌خوبی طی شده است.

خدمات لاپاراسکوپی پیشرفته در مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا ارائه می‌شود.

خواندن 266 دفعه

موارد مرتبط