رفتن به محتوای اصلی

فرم جستجو

کلینیک پستان | مرکز فوق‌تخصصی ابن‌سینا

ارائه دهنده خدمات

کلینیک پستان

کلینیک پستان ابن سینا اولین مرکز در کشور است که به طور تخصصی و همه جانبه هر فرد مبتلا به سرطان پستان را بر اساس ویژگی های سلولی و ژنتیکی، بررسی، تشخیص  و درمان می‌نماید. این روش که در بسیاری از کشورهای پیشرفته به نام Personalized Breast cancer therapy  معروف است،  موجب تشخیص و در نتیجه درمان بهینه می گردد. حسن این روش نسبت به روش های کلاسیک قبلی هزینه دارویی کمتر و جلوگیری از استفاده از داروها و شیمی درمانی های بی‌اثراست که تنها باعث مسمومیت و در اکثر موارد باعث کشته شدن سلول‌های غیر سرطانی می گردد.

کلینیک پستان ابن سینا اولین مرکز در کشور است که به طور تخصصی و همه جانبه هر فرد مبتلا به سرطان پستان را بر اساس ویژگی های سلولی و ژنتیکی، بررسی، تشخیص  و درمان می‌نماید. این روش که در بسیاری از کشورهای پیشرفته به نام Personalized Breast cancer therapy  معروف است،  موجب تشخیص و در نتیجه درمان بهینه می گردد. حسن این روش نسبت به روش های کلاسیک قبلی هزینه دارویی کمتر و جلوگیری از استفاده از داروها و شیمی درمانی های بی‌اثراست که تنها باعث مسمومیت و در اکثر موارد باعث کشته شدن سلول‌های غیر سرطانی می گردد. در واقع روش مذکور درمان هدفمند بر اساس گروه بندی افراد مبتلا در هر بخش درمانی است. تیم پزشکی کلینیک پستان ابن‌سینا در چهار بخش، تشخیص، پیشگویی، درمان و پیگیری شامل کادر مجرب از پزشکان و پرستاران از جمله  متخصصین و پزشکان فوق تخصص جراحی، سرطان شناسی، رادیوتراپیست، رادیولوژیست، زنان، تغذیه و روانشناس می باشند که بیماران را از بدو ورود تا درمان نهایی و بعد از بهبود یافتن جهت داشتن زندگی طبیعی راهنمایی می‌نمایند.

 

ساختمان پستان:

 

پستان یک غده عرق تغییر شکل یافته است که از 20-15 قسمت تشکیل شده که لوب نامیده می شود. که هر کدام از لوب ها از قسمتهای کوچک تری به نام لوبول تشکیل شده است.که هر کدام از این لوبول ها به 12 عدد ساختمان حباب مانند (bulb) ختم می شوند که کارشان تولید شیر است. لوب ها، لوبول ها و bulb ها توسط ساختمان های لوله مانند نازک به هم وصل می شوند که مجاری شیری (duct) نامیده می شوند. این مجاری (duct) ها به سمت نوک پستان که Nipple نامیده می شود هدایت می شوند. Nipple در مرکزیت منطقه تیره پوست پستان که آرئولا (areole) نام دارد قرار دارد. بیماری های پستان به دوگروه بیماری های خوش خیم و بدخیم تقسیم می شوند.

 

آیا بیماری های خوش خیم پستان شانس ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند؟

اگرچه بیماری های خوش خیم پستان سرطان پستان نیستند، اما بعضی از انواع این بیماری ها مانند  هایپر پلازی ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهند.

انواع بیمارهای خوش خیم پستان:

بیماری های زیر به عنوان بیماری های خوش خیم پستان در نظر گرفته می شود:

-       هایپر پلازی

-       کیست ها

-       فیبرو آدنوم

 

 

حقایقی در مورد سرطان پستان:

سرطان پستان شایع ترین سرطان در میان خانم ها است و هرکس تقریبا یک نفر را می شناسد که برای آن درمان  شده است 75 درصد سرطان های سینه در خانم های 50 سال به بالا اتفاق می افتد. با این حال اگرچه شیوع سرطان پستان زیاد شده است اما میزان مرگ و میر ناشی از آن به دلیل مداخلات پزشکی و جراحی کاهش پیدا کرده است. خبرهای امیدوار کننده حاکی از شناسایی سرطان پستان در مراحل اولیه در حالی که تومور بسیار کوچک و محدود است، می باشند. در حال حاضر دو سوم از سرطان های پستان تازه تشخیص داده شده هیچ نشانه ای از پخش سرطان در خارج از پستان (متاستاز) ندارد.

 

ریسک فاکتورهای بیولوژیک

ریسک فاکتور های بیولوژیک شامل عوامل خطری می شوند که مربوط به بدن شما می باشند:

1)    بالارفتن سن

2)    سابقه خانوادگی

3)    تاریخچه قاعدگی و مصرف هورمون ها

4)    افزایش  تراکم بافت ( دانسیته) پستان

5)    بیماری پستان در گذشته

عوامل تولید مثلی اصلی که ریسک سرطان سینه را افزایش می دهند. مانند:

* شروع دوره های قاعدگی قبل از سن 12 سالگی

* بارداری و زایمان بعد از سن 30 سالگی یا این که اصلا بچه دار نشوند.

* شروع یائسگی بعد از سن 55 سالگی.

مطالعات نشان می دهند که درمان با هورمون جایگزین (HRT) می تواند ریسک سرطان پستان را افزایش دهد و ریسک آن با طول مدت مصرف بیشتر می شود.

بعضی از عوامل تولید مثلی در ارتباط با کاهش ریسک ابتلا به سرطان پستان می باشد. مانند:

* داشتن تعداد بیشتر فرزندان

* تغذیه فرزند با شیر دهی از طریق پستان ریسک ابتلا را کاهش می دهد و هر چه قدر مدت زمان شیر دهی بیشتر باشد این ریسک کمتر می شود.

 عوامل خطر ناشی از نحوه و سبک زندگی :

عوامل خطر ناشی از سبک زندگی آن دسته عواملی هستند که قابل تعدیل کردن و یا تغییر دادن هستند. مانند:

- افزایش وزن بدن

- کاهش فعالیت بدنی

- رژیم غذایی  پرچربی و کم فیبر

- مصرف الکل

- سیگار

- عوامل محیطی

سن پیشنهادی برای غربالگری سرطان پستان 40 سالگی و بالاتر است.

- پستان ها باید توسط خود شخص، معاینه ماهانه شوند.

- معاینه توسط پزشک ماهر به صورت سالانه

- ماموگرافی به صورت سالانه بعد از سن 40 سالگی.

غربالگری بیماری های پستان برای تمام خانم ها چه آن هایی که علایم و نشانه ای از سرطان پستان ندارند و چه آن هایی که در ریسک بالایی از ابتلا به سرطان پستان هستند، ضروری است. فراموش نشود که بیماری های پستان در هر دو جنس مرد و زن دیده می شود و نباید در مردان توجه به این بیماری ها مورد غفلت واقع شود.

 

درباره سرطان  پستان:

در بافت نرمال پستان، سلول ها به طور مدام در حال تقسیم شدن و مردن هستند و بدین ترتیب تعداد سلول‌های فعال ثابت می‌ماند. وقتی DNA  برخی از سلول‌ها آسیب می‌بیند ممکن است این سلول‌ها به طور غیر کنترلی شروع به تقسیم نمایند و ایجاد یک تومور در پستان کنند. برخی از این تومورها، خوش‌خیم (غیرسرطانی) هستند و به بافت اطراف خود صدمه‌ای نمی زنند. تومورهای خوش خیم می‌توانند به صورت کیست یا بافت فیبروز باشند که هیچ تهدیدی برای پستان و به طور کلی برای فرد ندارد. در صورتی که تومورها رشد نامتعارف داشته باشند و به بافت سالم تجاوز نمایند، در این حالت به آنها  تومورهای بد خیم می‌گوییم. دو فرم معمول سرطان پستان، سرطان پستان مجرای شیری (Ductal) و سرطان پستان لوبولار (Lobular) است. در حالتی که تومور سرطانی در مجراهای شیردهی که به نوک پستان ختم می شوند یافت شود از نوع ductal و در صورتی که در کیسه های تولید شیر ایجاد گردند، جزو تومورهای لوبولار محسوب می‌گردند. در صورت برداشته نشدن تومورهای بدخیم، سلول های سرطانی می‌توانند در سرتاسر پستان پراکنده شوند و داخل لنفونودهای زیر بغل شوند و از این طریق به دیگر اندام ها راه پیدا کنند.

لنفونودها یا گره های لنفاوی قسمتی از سیستم لنفوئید هستند که در سرتاسر بدن وجود دارند و به طور طبیعی بدن را در برابر بیماری ها مقاوم نگه می‌دارد. وقتی سرطان وارد این گره های لنفاوی می‌شود، سیستم لنفوئیدی می‌تواند سلول های سرطانی را به قسمت های دیگر بدن گسترش دهد. سلول‌های سرطانی می‌توانند از طریق رگهای خونی به نقاط دیگر بدن انتقال پیدا کنند. روند گسترش سرطان به دیگر اندام های بدن را متاستاز گویند.

علائم:

علائم وجوده توده پستانی بدخیم یا سرطانی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. بهترین توصیه‌ای که می توان کرد این است که وقتی احساس کردید پستان‌هایتان از فرم طبیعی خود تغییر کرده‌اند در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید. اما باید بدانید اکثر تومورهای سرطانی پستان قبل از ماموگرافی علائمشان ظاهر می‌شود.

علائم سرطان پستان ممکن است شامل:

 • لامپ یا توده در پستان
 • بزرگ شدن گره‌های لنفاوی زیر بغل
 • تغییر در اندازه، شکل، بافت و یا رنگ پستان
 • قرمز شدن پوست پستان
 • فرورفتگی یا برآمدگی در ناحیه پستان
 • تغییر یا ترشح از نوک پستان
 • پوسته پوسته شدن پستان
 • حفره حفره شدن پوست پستان (شبیه پوست پرتقال)
 • نوک پستان به یک سمت کشیده شده یا تغییر جهت دهد.

وجود این علائم نشان‌دهنده این نیست که شما مبتلا به سرطان پستان شده‌اید اما در صورت وجود یکی از این علائم به پزشک مرتبط مراجعه نمایید. اگر تشخیص داده شده که شما مبتلا به سرطان پستان هستید، اصلا نگران نباشید ما به شما کمک خواهیم کرد تا به لطف خدا بر سرطان غلبه کنید.

پیشگیری:

آن چه که بیمار در یک ویزیت پیشگیری درگیر می شود:

در بدو امر تیم پزشکی ما به کمک یک پرسشنامه، یک تاریخچه کامل شخصی و فامیلی به دست می آورند. پس از آن ممکن است یکی از این موارد انجام شود:

 • معاینه کلینیکی پستان
 • بررسی احتمال بروز سرطان پستان
 • پاسخ به سؤالات شما درباره عملکرد غربالگری و تعداد دفعات مورد نیاز برای پیگیری، استفاده ازجایگزین‌های هورمونی و جراحی‌های پیشگیرانه، داروهای شیمیایی پیشگیرانه (برای مثال تاموکسیفن)
 • آزمایشگاه‌های ژنتیکی و مشاوره
 • غربالگری ماموگرام

مشاوره‌های پیگیری پیشگیرانه :

برای هر خانمی که در برنامه پیگیری ما در کلینیک پستان قرار گیرد، خدمات زیر که تحت پوشش بیمه نیز می‌باشند، ارائه می‌شوند.

 • ماموگرافی سالیانه و معاینه کلینیکی پستان
 • ارزیابی مشکلات پستان
 • مباحثه بر روی نتایج غیرنرمال حاصل از بیوپسی، ماموگرافی، و یا سایر آزمون های رادیولوژی، یا نتایج آتیپیکال از یک آسپریشن سوزن نازک (FNA).
 • مباحثه برای تغییرات هورمونی و یا درمان هورمونی جایگزین و یا عملکرد برای مدیریت علائم یائسگی.

   در کلینیک پستان ابن‌سینا از تکنیک های پیشرفته جهت تشخیص دقیق جایگاه تومور پستان استفاده می‌شود. متخصصین پاتولوژیست مرکز درمان ابن‌سینا نیز مهارت کافی جهت تشخیص هر نوع توموری را دارند.

 

روش‌های تشخیص سرطان پستان:

اگر شما علائمی دارید که ممکن است نشان دهنده سرطان پستان باشد، پزشک معالج، شما را معاینه خواهد کرد و از شما چند سؤال در رابطه با سلامتی، نحوه زندگی و این که عادت به کشیدن سیگار یا نوشیدن الکل دارید می پرسد. همچنین تاریخچه فامیلی (بستگان درجه یک و دو) ابتلا به سرطان پستان یا تخمدان توسط پزشک پرسیده می‌شود. در صورت صلاحدید پزشک متخصص ممکن است یک یا چند حالت از روش‌های زیر تجویز گردد:

بیوپسی: یک نمونه کوچک از منطقه‌ای که احتمال وجود توده در پستان درآن مشاهده شده، برداشته و تحت بررسی میکروسکوپی قرار می‌گیرد.

 • بیوپسی از پستان ممکن است از طریق جراحی صورت گیرد. در این روش یک برش در پستان مورد نظر ایجاد می‌کنند سپس جراح از طریق لمس ویا با سی ‌تی‌اسکن یا (CAT)، سونوگرافی و یا ماموگرافی تومور را پیدا کرده و یک تکه یا قسمتی از توده و در مواردی تمام توده را بر‌می‌دارد.

 • برون مکیدن توسط سوزن نازک (Fine needle aspiration) روش دیگر بیوپسی است که یک سوزن سوراخدار نازک همانند سوزن آمپول داخل پستان می‌شود و سلول‌ها و مایع‌هایی از تومور را بر می دارد. سپس این سلول ها با میکروسکوپ ارزیابی می‌گردند. با وجود این که این روش می‌تواند تعیین کند فرد مبتلا به سرطان است یا نه، اما قادر به تعیین درجه و وسعت بیماری نیست و متعاقبا نیاز به بیوپسی‌های دیگر وجود دارد.

 • Core Biopsy که از یک سوزن  کلفت تر جهت برداشتن یک یا چند بافت سیلندر شکل از تومور استفاده می شود.

 • بیوپسی از گره های لنفاوی پیشاهنگ:

لنف نودها یا گره‌های لنفاوی غده‌هایی به اندازه یک زیتون هستند که قسمتی از سیستم لنفوئیدی می باشند که مایع لنف در آن ها جریان دارد. سیستم لنفوئیدی همچنین می‌تواند حامل سلول‌های سرطانی از منطقه تومور به سایر نواحی بدن باشد. در سرطان پستان ابتدا گره‌های لنفاوی زیر بغل تحت تاثیر قرار می‌گیرند. در بیوپسی گره‌های پیشاهنگ یک رنگ آبی به تنهایی یا همراه با مواد رادیواکتیو در آن منطقه قبل از جراحی تزریق می‌گردد. مناطق رنگی نشان‌دهنده گره‌های پیشاهنگ درگیر با سلول های سرطانی هستند. جراح تمام گره‌های آبی رنگ سرطانی یا گره هایی که از طریق شمارش  مواد رادیواکتیو تعیین شده اند، را برمی‌دارد.

 

بیوپسی از گره‌های پیشاهنگ می‌تواند باعث نجات گره‌های لنفونودی سالم شود. که نتیجه آن عوارض جانبی کمتری چون " لنف ادم " است.

 

درجات  سرطان پستان:

(Stage 0 (Carcinoma in situ

     سه نوع Carcinoma in situ  وجود دارد:

 • Ductal Carcinoma In Situ یک حالت غیر تهاجمی  است که سلول های غیرطبیعی در مجرای عبور شیر (Ductal) قرار می‌گیرند. سلول‌های غیر طبیعی بیرون از مجرا گسترش نیافته‌اند. در برخی موارد DCIS ممکن به سایر بافتهای پستان وارد شود و حالت تهاجمی پیدا کند.
 • Lobular Carcinoma In Situ حالتی است که سلول‌های غیر طبیعی در کیسه‌های شیری پستان وجود دارند. این حالت به ندرت تبدیل به حالت تهاجمی می‌شود. اما داشتن LCIS در یک پستان احتمال ایجاد رشد سلول‌های سرطانی در همان پستان را افزایش می‌دهد.
 • بیماری Paget در نوک پستان حالتی است که سلول‌های غیر طبیعی تنها در نوک پستان باقی می‌مانند.

Stage I:

در این حالت سرطان شکل می‌گیرد. Stage I خود به دو Stage I A و Stage I B تقسیم می‌شود. در Stage I A تومور دو سانتی‌متر یا کوچک تر است و سلول‌های سرطانی به خارج بافت پستان راه‌ پیدا نکرده‌اند. در Stage I B طبقات کوچکی از سلول های سرطان پستان (بزرگتر از 0.2 میلیمتر و کوچکتر از دو میلیمتر) در لنفنودها یافت می‌شوند یا این که هیچ توموری در پستان وجود ندارد، یا اگر وجود دارد کوچکتر از 2 سانتی‌متر است. 

Stage II:

خود به دونوع تقسیم می‌شود: Stage II A  و Stage II B.

Stage II A:

 • هیچ توموری در پستان وجود ندارد یا اگر وجود دارد تومور کوچک تر از 2 سانتی‌متر است اما سرطان در لنف نود‌های کناری یا در لنف نود‌های‌ جناق (در هنگام بیوپسی از لنف‌نود‌های پیشاهنگ مشاهده می‌گردد) گسترش یافته است.
 • اندازه تومور بزرگ تر از 2 ساتی‌متر و کوچک تر از 5 سانتی‌متر می‌باشد و سرطان به لنف نودها گسترش نیافته است.

در stage II B:

 • تومور، بزرگ تر از 2 سانتی‌متر و کوچک تر از 5 سانتی‌متر است. طبقاتی از سلول های سرطانی پستان ( بزرگ تر از 0.2 میلی‌متر، کوچک تر از 2 میلی‌متر) در لنف نود‌ها پیدا شده اند. یا
 • تومور بزرگ تر از 2 سانتی‌متر و کوچک تر از 5 سانتی‌متر است. سرطان به یک تا سه لنف نود زیر‌ بغل  یا لنف نود های جناقی  گسترش یافته یا
 • تومور بزرگ تر از 5 سانتی‌متر است ولی سرطان به لنف نود‌ها گسترش نیافته است.

 

stage III:

     در stage III A:

 • هیچ توموری درپستان  پیدا نمی‌شود یا تومور ممکن است در هر اندازه‌ای باشد. سرطان در 4 تا 9 لنف نودهای زیر بغل یا در لنف نودهای نزدیک جناق (در حین آزمایشات تصویربرداری و یا معاینه فیزیکی رؤیت می‌گردد) یا
 • تومور بزرگ تر از 5 سانتی‌متر است و یک طبقه کوچکی از سلولهای سرطانی (بزرگ تر از 0.2 میلی‌متر و کوچک تر یا مساوی 2 میلی‌متر) در لنف نودها مشاهده می‌گردد یا
 • تومور بزرگ تر از 5 سانتی‌متر است و سرطان در یک تا سه  لنف‌نودهای زیر بغل یا لنف‌نودهای جناقی گسترش یافته (در حین بیوپسی لنف نودهای پیشاهنگی مشاهده می‌گردد).

 

   در stage III B:

ممکن است تومورها در هر اندازه‌ای باشند و سرطان به دیواره قفسه سینه گسترش پیدا نماید و یا به پوست پستان برسد و ایجاد تورم و زخم نماید. همچنین سرطان ممکن است گسترش پیدا کند به:

 • تا 9 لنف‌نود زیر بغل یا
 • لنف نودهای نزدیک جناق
 • سرطان ممکن است به پوست پستان سرایت کند و حتی در نواحی یا تمام پستان متورم شود.

 

   در Stage III C:

   در  stage III C هیچ توموری در پستان دیده نمی‌شود یا پستان ممکن است در هر اندازه‌ای باشد. سرطان ممکن است تا پوست پستان گسترش یابد و ایجاد تورم یا زخم نماید یا تا دیواره‌های قفسه سینه گسترش یابد. همچنین سرطان ممکن است تا ده یا بیشتر گره‌های لنفاوی زیر بغل  یا لنف نودهای بالا و پایین، استخوان‌های شانه یا گره‌های لنفاوی زیر بغل و لنف نود‌های نزدیک جناق گسترش یابد. بسته به نظر جراح در این مرحله یا جراحی صورت می‌گیرد و تمام محتویات پستان و در مواردی هر دو پستان و تمام گره‌های لنفاوی درگیر برداشته می‌شود، یا اصلا جراحی صورت نمی‌گیرد.

   Stage IV:

   در Stage IV، سرطان به دیگر اندام‌های بدن اغلب در استخوان‌ها، ریه‌ها، کبد یا مغز گسترش می‌یابد.

 

   خانم هایی که مبتلا به سرطان پستان شده اند و تصمیم به داشتن فرزند دارند و نگران هستند که با انجام شیمی درمانی و مصرف داروهای شیمیای جهت درمان نتوانند باردار شوند، اصلا نگران نباشند، مرکز درمان ابن سینا تخمک های سالم شما را قبل از درمان های شیمیایی به صورت منجمد نگه می دارد؛ بدین ترتیب افراد مبتلا، بعد از بهبودی  با مراجعه به کلینیک بارداری ابن سینا، شانس بچه دار شدن  خود را از دست نمی دهند.

 

درمان سرطان:

فرد مبتلا به توده بدخیم پستان بعد از تشخیص با صلاحدید فوق تخصص سرطان (آنکولوژیست) قبل از عمل جراحی (بر داشتن توده یا پستان و یا غدد لنفاوی) و یا بعد از جراحی تحت مداوای داروهای شیمیایی، شیمی درمانی و رادیوتراپی قرار می گیرد. جهت استفاده از داروهای مؤثرتر با عوارض شیمیایی کم تر و همچنین پایین آوردن هزینه ها کلینیک پستان ابن سینا با استفاده از روش های تشخیصی سلولی و ژنتیکی قادر به تفکیک افراد مبتلا و طبقه بندی آن ها در درمان تخصصی شان می باشد. خانم های مبتلا به سرطان پستان بر طبق برنامه زمان بندی شده کلینیک،  تحت مداوا توسط  پزشکان فوق تخصص ما قرار می گیرند.

 

   پیگیری(Fallow up):

 • مرکز بهبود یافتگان سرطان پستان:

   به عنوان اولین مرکز در نوع خود در کشور، برای زندگی بهبودیافتگان سرطان پستان از طریق روش‌های متفاوتی از مبحث تغذیه و کیفیت زندگی گرفته تا پیگیری بیماری حمایت می‌شود. از نظرما فرد بهبودیافته به فردی گفته می‌شود که بیماریش تشخیص داده شده و از آن زمان طبق نظر تیم معالجش پیش، رفته است. اگر شما به تازگی مبتلا به سرطان پستان شده‌اید ما قدم به قدم شما را از طریق تیم درمانی مان حمایت می‌کنیم تا بتوانید با موفقیت مراحل درمان را پشت سر بگذارید. اگر درمان شما به پایان رسیده ما به پایدار ماندن سلامت و وضعیت سلامت تان کمک می‌نماییم.

 

 • خدمات بلند مدت مربوط به سرطان پستان:

 

 • آموزش نحوه  معالجه و روشن کردن تاثیرات درمانی کوتاه و بلند مدت.
 • تعیین و مدیریت مشکلاتی که فرد مبتلا در سر راه دارد
 • نحوه چگونگی مدیریت علائم یائسگی
 • ارزیابی نحوه درمان سرطان
 • ارزیابی وضعیت سلامت فرد مراجعه کننده
 • بررسی و مشاوره سطح انرژی بیماران
 • ارزیابی و درمان وضعیت روحی روانی بیمار در رابطه با سرطان پستان
 • بررسی  تاثیر درمان بر باروری و حفظ آن
 • تست های ژنتیک و مشاوره آن
 • ارزیابی بر مدیریت عوارض جانبی در طول درمان
 • ارزیابی احتمال ابتلا به بیماری های قلبی
 • ارزیابی احتمال و آموزش برای اعضا خانواده فرد مبتلا به سرطان

 

 • متعادل سازی کالری:

افزایش وزن یک عارضه جانبی در سرطان پستان است. به طوری که بالای 60 درصد بهبودیافتگان افزایش وزن دارند. زنانی که وزن متعادل خود را نگه داشته‌اند احتمال بیشتری برای طول عمر طولانی‌تر بعد از تشخیص را دارند. تیم ما قادر به حمایت و مدیریت بیماران جهت بهینه کردن نحوه زندگی در راستای زندگی سالم‌تر، وزن و شرایط فیزیکی متعادل و همچنین متعادل سازی روح و روان فرد بهبود یافته بعد از درمان است.

 

 •    ایجاد یک برنامه منظم زمان بندی شده جهت پیگیری از سلامت فرد مبتلا شامل:

 • ارزیابی  کیفیت زندگی، وضعیت روحی، سلامت جنسی، خستگی، لنف‌ ادم و مدیریت وزن
 • بحث وبررسی در مورد شرایط باروری فرد و در صورت لزوم، مشاوره و معاینه توسط متخصصین مربوطه در مرکز درمان ابن سینا
 • بررسی و مباحثه در ارتباط با اثرات جانبی در حین سرطان پستان شامل علائم یائسگی، سلامت استخوان ها و اختلالات هورمونی.
 • تعیین فاکتورهای ریسک ابتلا به بیماری های قلبی عروقی.
 • ارزیابی برای احتمال بروز سرطان پستان مجدد و یا سرطان‌های جدید دیگر
 • انجام یک معاینه کامل فیزیکی
 • تاکید به ادامه مصرف داروهای  تجویز شده دراز مدت

   جهت پیگیری موارد فوق، فرد باید ابتدا درمان تخصصی‌اش را با متخصص سرطان (آنکولوژیست) به پایان برساند. این به این معنی است که پزشک سرطان شما، به شما بگوید که درمان شما به پایان رسیده و نیاز بیشتر به مراقبت ندارید

ملیحه
کامیاب

پریسا
شاه نظری

Copyright by Avicenna Research Center

Designed by